Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka? Na co zwrócić uwagę?

Kiedy dziecko powinno zacząć nosić buty? Jakie właściwie powinny być i czym się kierować przy ich wyborze? Rodzice, stający przed tego rodzaju dylematami, mogą zajrzeć do naszego poradnika i sprawdzić wszystkie informacje na temat pierwszych butów do chodzenia dla dziecka.

Wybór pierwszych butów dla dziecka – ważna chwila dla każdego rodzica

Wybór bucików dla dziecka to kwestia, której każdy rodzic powinien poświęcić jak najwięcej uwagi – i to już od pierwszych dni życia maluszka. Na początku warto pomyśleć o tak zwanych bucikach niechodkach, które zabezpieczają stópki przed chłodem, na przykład podczas spaceru w wózku.

Kiedy dziecko zaczyna uczyć się pionizacji, czyli zachowywania równowagi w pozycji stojącej, najlepiej pozwolić mu chodzić boso lub w skarpetkach – będzie mogło lepiej wyczuwać zmiany powierzchni, po której stąpa i odczuwać temperaturę, co pozwoli mu pełniej poznawać świat.

Później następuje idealny moment na to, żeby kupić dziecku pierwsze buty do chodzenia. Kiedy dokładnie? To proste.

Kiedy dziecko powinno zacząć nosić buty?

Kiedy zaczynasz wychodzić z maluszkiem na dwór, pojawia się konieczność zakupu pierwszych “prawdziwych” butów. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa i komfortu. W domu, w przypadku większych chłodów czy zimnej posadzki, również warto pomyśleć o bucikach w formie kapci z odpowiednio zabezpieczającą małe stópki podeszwą. Ale uwaga: rodzice nie powinni przesadzać z izolowaniem dziecka od czynników zewnętrznych. Wskazane jest, żeby maluszek na znanym i sprawdzonym gruncie na dworze (na przykład we własnym ogródku), oswajał bosymi stópkami również wilgotną trawę czy piasek.

Przy okazji warto pamiętać, że zarówno chód, jak i wysklepienie stopy kształtują się do 7. roku życia, więc do tego czasu warto zwracać baczną uwagę na to, jakie modele obuwia kupujemy dla swojej pociechy.

Niechodki dziecięce Boss J199112/771 niebieski

Niechodki dziecięce Boss J199112/771 niebieski

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka? Sprawdź, czym się kierować przy ich wyborze

Na pytanie o to, jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka, najlepszą odpowiedzią jest: komfortowe. Czyli takie, które pozwolą dziecku swobodnie się przemieszczać, jednocześnie zapewniając maluszkowi bezpieczeństwo. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim temperaturę, pogodę czy porę roku. Podczas gdy wiosną idealne będą na przykład lekkie, przewiewne i pełne uroku sandałki chłopięce, w deszczowe, jesienne dni lepiej wybrać np. kalosze dziecięce Tommy Hilfiger.

W każdym przypadku podeszwa powinna chronić przed ślizganiem się, ale nie może być zbyt sztywna i twarda – elastyczna lepiej się będzie dostosowywać do stopy. Oczywiście grubszy i lepiej izolujący od podłoża spód będzie koniecznością zimą.

Wierzch pierwszych butów dla dziecka powinien pozwalać na cyrkulację powietrza. To dotyczy nie tylko modeli letnich, ale też zimowych – postaw na markowe obuwie, uszyte z nowoczesnych materiałów, jednocześnie chroniących przed zimnem, ale pozwalających skórze oddychać. Buty dla dzieci Tommy Hilfiger ze skóry naturalnej czy innowacyjnych tworzyw to bardzo dobry przykład. Sama cholewka powinna być raczej niska, sprzyjająca poruszaniu kostką – chyba że mówimy o kaloszach bądź śniegowcach.

A co z zapięciem? Rozsądnym i praktycznym wyborem w przypadku pierwszych butów do chodzenia dla dziecka będą przede wszystkim buty na rzepy, które można odpiąć i zapiąć w kilka sekund. Sznurówki mogą się okazać bardziej kłopotliwe – warto wybierać modele obuwia, które sznurowadła łączą z wygodnym zamkiem błyskawicznym z boku, jak w przypadku trampek Calvin Klein Jeans w białym kolorze.

Trampki Calvin Klein Jeans V3X9-80128-0890100 biały

Trampki Calvin Klein Jeans V3X9-80128-0890100 biały

Jak zmierzyć stopę dziecka? Sprawdzona metoda, którą polecamy

Odpowiedni rozmiar to absolutna konieczność, jeśli chcesz zapewnić swojemu uczącemu się chodzić maluszkowi maksimum komfortu. Musi mieć on swobodę nie tylko w okolicy paluszków – poza długością warto mieć na względzie także szerokość czy wysokość buta, są kluczowe w przypadku stópek z wysokim podbiciem.

Jak mierzyć małe stopy, żeby jak najlepiej trafić z rozmiarem? Niektórzy rodzice robią to za pomocą patyczka, ale my proponujemy zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Wystarczy postawić stópkę pociechy na kartce tak, żeby była obciążona ciężarem ciała, a następnie ją obrysować. W dalszym kroku należy dodać delikatny zapas z przodu, na wysokości palucha (6-8 mm), obrysować poprzedni kształt i wyciąć szablon. Powinien on się zmieścić bez problemu w bucie, który chcesz kupić córce czy synkowi. Ważna uwaga: zapasu nie robimy po to, żeby buciki były dobre również za pół roku i dłużej, a po to, żeby maluchowi wygodnie było chodzić.

Każdy, kto uważnie przeczytał ten poradnik, wie dobrze, że wybór pierwszych butów dla dziecka to nie tylko ważna pod względem emocjonalnym, ale przede wszystkim wymagająca decyzja. Z naszymi wskazówkami na pewno wszyscy troskliwi rodzice poradzą sobie z tym zadaniem znakomicie. Po więcej modeli obuwia idealnego jako pierwsze buty do chodzenia dla dziecka zajrzyj do naszego sklepu, w którym odkryjesz mnóstwo designerskich propozycji.

KategorieSklepLista życzeń
Szukaj
Do góry